BİMER

Açılımı Başbakanlık İletişim Merkezi olan Bimer, tam olarak ne işe yarar ya da hangi durumlarda BİMER e başvurmam gerekir gibi sorularınıza cevap bulmanız için bu makalemizi hazırladık.

BİMER Nedir?

Devletin topluma bir hizmet olarak oluşturduğu BİMER iletişim hattı, Devlet Daireleri nde ve her hangi bir kamu kuruluşunda, vatandaşın sorun yaşadığı anlarda veya kamu görevlileri işleri ihmal edip, davranışlarını olumsuz yönde kullandığında vatandaşların şikayetlerini iletebilecekleri bir platformdur. Her an her yerden ulaşılabilir olan BİMER vatandaşların öneri ve şikayetlerini dinleyip, bu konuda gerekli çalışmaları yürütmektedir. Eski zamanlarda Devlet’ e istek, öneri veya şikayetler için ulaşmak çok mümkün olamıyordur. Vatandaş gerek mektup ile başvurmaya çalışıyor gerekse telefon ile ulaşmayı deniyordur. Ancak mektuplar çoğu zaman bir köşede okunmadan beklerken, aranan telefon hatları da meşgul oluyor ya da sonuç vermiyordur. Fakat bu yeni BİMER sistemi sayesinde vatandaşların hakları güvence altına alınmakla birlikte ayrıca kamu kuruluşu çalışanları da bir bakımdan denetim altında tutulmuş oluyor. Başbakanlık İletişim Merkezi telefon hatları 7/24 vatandaşların aramalarına ve ulaşımlarına açık şekilde hizmet vermektedir. Sonuç olarak BİMER sayesinde artık vatandaşların en önemli hakkı olan bilgi edinme hakkı korunmuş ve değerlendirilmiş oluyor. BİMER kapsamında bilgi edinme konusunda, idare sisteminin yeni kuracağı ya da kurmuş olduğu işler hakkında da bilgi edinebileceğiniz gibi bu hukukunda temel gördüğü ilkeler çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Bimer

Günümüzün teknolojilerini en iyi olabilecek şekilde kullanarak insanların hayatını kolaylaştırmak artık bir gereklilik haline gelmiş durumdadır. BİMER ile herkes en iyi koşullarda Başbakanlık ın halkla ilişkiler servisinden yararlanabilmekte ve tüm istek, şikayetlerini dile getirebilmektedir. İşleyiş sistemi her yaştan bireyin kolaylıkla kullanımına sunulması için hazırlanan BİMER, tüm vatandaşlara her koşulda ve tüm teknolojik imkanları kullanarak hizmet vermektedir. Eski dönemlerde en basitinden Kamu Kurumu, Devlet Daireleri nde işlerini olumlu yapmayan ve vatandaşa nispeten daha sert davranan çalışanlar oluyordu ve neredeyse vatandaşlar işleri için bu tür kuruluşlara çekinerek gidiyordu. Fakat BİMER sistemi bunların tamamen önüne geçiyor ve ilerleyen teknoloji ile üst düzey hizmet ve güler yüzlü çalışanlar ile vatandaşların memnuniyetini amaçlıyor. BİMER için başvuru yapma yollarını diğer yazılarımızda açıklayacağız. Fakat şunu belirtmeliyiz ki; teknolojiyi kullanarak başvuru yapamayacak olan vatandaşlarda düşünülmüş ve ulaşmalarının çok kolay olacağı yerlere Halkla İlişkiler Müracaat Büroları kurulmuştur. Buralardan da istek ve şikayetler iletilebilmektedir.

BİMER hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için BURAYA TIKLAYINIZ

One Comment on "BİMER"

commenter

SAMSUN ATAKUM İLÇESİNDE GÜZEL MAHALLESİNDE İKAMET ETMEKTEYİZ. BİZİM BURALAR KÖY SIFATINDADIR. BİZİM İMAMLARIMIZ TOPLANIP ATAKUM İLÇE MÜFTÜSÜ İLE BİRLİKTE OLUP KENDİLERİ BİR KARAR ALMIŞLAR. O KARAR DA ŞU ŞEKİLDE: ÖNCEDEN HERHANGİ BİR DUYURU YAPILACAĞI ZAMAN MEVLİT GİBİ CAMİDEN YAPILIRDI FAKAT ALINAN KARAR SONUCU ARTIK BU DUYURULAR YAPILMAMAKTADIR.KÖYÜMÜZDE MEVLİT YAPILACAĞI ZAMAN YAŞLI İNSANLARIMIZ KAPI KAPI GEZMEK ZORUNDA KALIYORLAR VE ÇOK ZORLANIYORLAR. İMAMIZ DA DİYOR Kİ GEREKEN YERLERE BAŞVURUN BU MÜFTÜNÜN KARARI ONUN İZİN VERMESİ GEREKİYOR. KÖY HALKI OLARAK BU DURUMUN DÜZELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.
GEREĞİNİ ARZ EDERİZ.

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>