Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek

Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek sistem 1 Ocak 2017 itibariyle kesin olarak uygulamaya geçirilecek. 45 yaşının altında olup, ücretli olarak bir yerde çalışanları kapsayacak Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Sorgulama için hiçbir ön hazırlık gerekmiyor çünkü devlet herkesi otomatik olarak sisteme dahil edecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek

Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek

Emeklilik için ikinci bir maaş oluşturacak uygulamaya 13 milyon çalışanın dahil olması planlanıyor. Devlet herkesin uygulamadan yararlanması için ilk iki aydan sonra bin liralık bir teşvik primi yatırıyor. Sisteme dahil olmak istemeyenler bu ilk iki aylık sürede cayma hakkını kullanarak sistemden çıkış yapabiliyorlar.

Emeklilik de İkinci Maaş

Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Sorgulama kapsamında gerçekleştirilen uygulama kimilerine göre iyi, kimilerine göre ise gereksiz ve hali hazırdaki maaşı daha da azaltıyor şeklinde. Çünkü Bireysel Emeklilik için yapılacak prim ödemeleri ücretli çalışanların maaşlarından her ay kesilecek. Asgari ücret ile çalışan birinin maaşından her ay 49,41 TL kesilirken, brüt maaşı 2 bin lira olan bir kişiden yaklaşık 60 TL Bireysel Emeklilik Sistemi primi kesilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek

Bireysel Emeklilik Primleri Kaç Yıl Ödenecek?

Yeni uygulanacak emeklilikte ikinci maaş için bireysel emeklilik sistemi kapsamında kişinin 10 yıl boyunca prim ödemiş olması ve 56 yaşını doldurması şartları aranıyor. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Sorgulama yapan kişi üç yıl dolmadan sistemden ayrılırsa ödediği tüm primler yanacak ve hiçbir katkı ödeneği alamayacak.

Bireysel Emeklilik Primleri için 3-6 yıl arasında sistemde yer alıp primlerini ödemiş olan ücretli çalışanlar katkının %15’ini, 6-10 yıl arasında sistemde yer alanlar katkının %35’ini, henüz 56 yaşını doldurmamış fakat 10 yıl boyunca prim ödemiş olanlar ise %60’ını almaya hak kazanmış olacak.

Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Sorgulama

EMEKLİLİKTE DE EK DESTEK
Yeni sistem, emeklilikte de ek bir desteği içeriyor. Takvim’in haberine göre, emeklilik hakkının kullanılması durumunda, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5’i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak. Yani Bireysel Emeklilik Sistemi Başvuru Sorgulama kapsamında en az 10 yıl prim ödeme ve 56 yaş koşullarını yerine getirenler, parayı topluca çekmek yerine “Birikimimi en az 10 yıl emekli aylığı şeklinde ödeyin” derse, birikmiş para üzerinden yüzde 5 ilave devlet katkısı yapılacak.

No Responses to “Bireysel Emeklilik Sistemi İki Ay İçinde Bin Lira Destek”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>