Dershanelerin Kapanmasında Son Gün Belli Oldu

Artık kararlaştırılan son tasarıda kanuna göre 1 Eylül 2015 de dershanelerin kapanacağı kesinleşti. 1 Eylül tarihi dershaneler için son gün olacak.

Öğrencilerin seçilmesi konusunda girecekleri sınavlar için hazırlanmalarına yardımcı olan dershaneler artık olmayacak. Kanundan dershane tanımı çıkarıldığı için, ister ortaöğretim isterse yükseköğretim giriş sınavlarına hazırlık konusunda olsun kursların açılması, Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla yasaklanmış bulunuyor. Çeşitli kurslar adı altında geçebilecek eğitim amaçlı yerler ise kesinlikle bu tür sınavlara hazırlık amaçlı hizmet veremeyecek; kişiler için sportif, sanatsal ve hobi amaçlı gidebileceği kurslar olacak.

dershaneler 1 eylül de kapatılıyor

Etüd merkezleri de yaş sınırlaması dolayısı ile sadece 12 yaşın altındaki öğrencilere eğitim sunabileceğinden, yine ortaöğretim ve yükseköğretim için eğitim veremeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı dershane kapanış tarihi olan 1 Eylül 2015 tarihine dek dönüşüm için başvuracak öğretim kurumlarını, 2019 eğitim yılı sonuna dek mevzuatta belitirilen dönüştürülebilecek okul ve diğer kurum türleri için bakanlıkça çıkartılacak yönetmelikle oluşturabilecekler.

Dershanelerde çalışan öğretmenler için farklı düzenlemeler getiriliyor. 1 Ocak 2014 tarihi kapsamında 6 yıl süre ile etüd ve dershane gibi eğitim merkezlerinde çalışan, sigorta primi ödenmiş eğitimciler için KPSS Sınavına girme şartı kaldırılıyor ve gerekli şartları taşıdıkları sürece öğretmen ünvanı taşıyan memur kadrolarına geçiş yapabilecekler. Sınav şartı olamdan sadece sözlü sınavda başarılı olmaları yeterli olacaktır. Aynı şekilde bu kurumlarda çalışıp, malulluk, emekli ya da yaşlılık maaşı almayan eğitimciler de gerekli şartları taşıdıkları taktirde sözlü sınav ile öğretmen memur kadrolarına alınabilecekler.

Eğitim ve öğretim konusunda her ne faaliyet gerçekleştirilecekse Milli Eğitim Bakanlığı nın iznine ve denetimlerine tabi olarak, özel kurumlar için gerçekleştirilen düzenlemelerde sunulan kurallardan sorumlu olacaklar.

No Responses to “Dershanelerin Kapanmasında Son Gün Belli Oldu”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>