Devlet Memuru Kanunları Değişiyor

Devlet memurlarının yasası 50 yıllık bir geçmişe sahip ancak artık tarih oluyor, çünkü 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu yeni yasa ile değişitiliyor. Devlet Memuru Başvuru Sorgulama yapmış ve memur olmaya hak kazanmış kişiler için bu haber önemli.

Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamında yürütülen memurlar kanununun içeriğinde yüzleri güldürecek yenilikler olacak. Bu yenilikler sayesinde çalışanlar daha memnun hale gelebilecek ve kendilerine daha fazla zaman ayıraca.

Devet Memurları Kanunlarındaki Değişiklikler

Devlet Memurlarında İzin Süreleri Artıyor

Yeni çıkacak olan kanun gereğince Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamında izin süreleri artacak. Nasıl mı? İzin günlerinden sayılan hafta sonu tatilleri artık izin günlerinden sayılmayacak. SGK ya primleri ödenmiş olan devlet memurlarından bir yıllık çalışma süresini dolduranlar; 1 yıl ile 10 yıl arasında 20 iş günü izin kullanabilecekken, 10 yıldan fazla çalışmış Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamında 30 iş günü yıllık izin kullanabilecek.

Engelli Çalışan Sayısı Artacak

Kamu için engelli çalışan sayısı % 3 civarında bir rakamdan oluşuyor fakat Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamında bu kural yenilenecek ve sayı % 4 e çıkartılacak. Henüz meslek branşları tam belirlenmese de bu dağılıma göre oranlanacak.

Hizmet Grupları Değişecek

Hizmet grupları tek bir grupta birleştirilecek. Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamında mesela din, sağlık ve teknik ibi gruplandırılan memur statüsü kaldırılıp, meslek çalışanı adı altında toplanacak. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni ismindeki Devlet Memuru Başvuru Sorgulama yapmış memurların meslek ismi ise büro çalışanı olarak değişecek.

Esnek Çalışma Şekli

Bu sistemde Devlet Memuru Başvuru Sorgulama kapsamındaki hamile ve engelli çalışanlar düşünülmüş. Çocuğu olan devlet memuru eğer isterse bebeği bir yaşına gelene dek esnek saatlerde çalışabilecek.

Disiplin Cezaları

Devlet memurları arasından terör örgütlerine destek verenler, disiplin cezası kapsamına alınarak, işten çıkartılacak.

No Responses to “Devlet Memuru Kanunları Değişiyor”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>