Devletin Kobi Proje Destek Programına Başvurma

Devletin Kobilere sunduğu, KOBİ Proje Destek Programı için Başvuru Sorgulama yaparak katılabilirsiniz. Program için belirli başlı gerekçeler ve amaçlar bulunmaktadır.

İşletmelere ait olan sorunların, yine işletmecelerce projelendirilerek, bu projelerin gider maliyetlerini destekleyecek bir programa ihtiyaç duymaları, Kobi Proje Destek Programının oluşum amaçları arasında yer almaktadır. Başvuru Sorgulama yapacağınız bu program; KOBİ ler adına kendilerinde proje bilinci ve proje kültürü oluşmasına yardımcı olacak niteliktedir.

Bu projeler gerçekleştirildikçe işletmenin de proje oluşturabilme gücü ve kapasitesi doğru oranda gelişecektir. Devletin sunduğu KOBİ Proje Destek Programı için Başvuru Sorgulama yapmadan önce, programın proje ve limitleri konusuna kısaca göz atalım:

Program Süresi 3 Yıl Süreli olacaktır.

Proje Süresi ise; 6 ile 24 ay arasında değişiklik gösterebilecek +12 ay daha eklenebilecektir.

Proje için Destek Oranı; 1. Ve 2. Bölgelerde %50 olarak verilmekle beraber, 3., 4., 5,. Ve 6. Bölgelerde oran %60 şeklinde olacaktır.

Başvuru Sorgulama Kobi Proje Destek Programına Başvuru

Devletin desteği kapsamında olacak Proje Konuları ise şöyledir;

İşletmelerin, genel bir üretim ve yönetim- organizasyon bazlı içsel konuları destek kapsamındadır. Bunun dışında işletmelerin dışarıya dönük pazarlama, dış ticaret konulu projeleri de destek kapsamında yer alacaktır. Son olarak yine işletmelerin mali konularda görevli departmanları olan, insan kaynakları, finans, mali işler, bilgi yönetimi ve bunlarla ilgili konularda sunulacak projeler destek kapsamında değerlendirilecektir.

Devletin desteği kapsamında olacak Proje Giderleri ise şöyledir;

Bahsi geçen programların kapsamındaki ek proje giderleri desteği konusuna kurul karar vermektedir. Fakat taşınmazlar, demirbaşlar konusunda; Arsa, Bina, İnşaat ya da bunlarla ilgili tadilat, tefrişat tarzındaki giderler ile personellerin sosyal güvenlik primleri, vergiler, harçlar, taşıt araçları, proje ile hiçbir ilgisi olmayan enerji giderleri (su,elektrik v.b.) kesinlikle desteklenmeyecektir.

Kobi Proje Destek Programı için Başvuru Sorgulama yapmış şirketlerin, destenlenmesi mümkün görülen proje giderleri kurul tarafından tespit edilecektir. Ayrı ayrı her proje grubunda uygun görülen desteklenme oranları; hammadde, makine-teçhizat, malzeme için çıkarılacak sabit toplam tutarın % 10 u şeklinde olacaktır. Yazılım ve hizmetleri, personel grupları açısından her biri için ise %40 nı aşmayacak şekilde belirlenecektir. Proje bütçesi gerçekleşirken değişiklikler meydana gelse dah, bu oranlar sabit kalacak, değişiklik göstermeyecektir.

KOBİ Proje Destek Programı için Başvuru Sorgulama hakkında ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşın

No Responses to “Devletin Kobi Proje Destek Programına Başvurma”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>