E- Devlet Sistemine Yeni Uygulamalar Ekleniyor

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yaklaşık 50 bin mükellefin e-fatura ve e-defter uygulamasını kullanması bekleniyor. E- Devlet Sistemine Yeni Uygulamalar Ekleniyor ve halk için yararlı olacak bu uygulamalar hayatı kolaylaştırıp, kısa zamanda işlerin halledilmesini sağlayacak.

E- Fatura uygulamasında hemen hemen 50 – 60 milyon fatura düzenlenmesi düşünülürken, bu uygulamayı kullananların sayısı arttıkça da yıllık en az 1,2 milyar faturanın e-fatura olarak arşivlenmesi bekleniyor.

E-Devlet Uygulamalarına Yenileri Ekleniyor

E- Devlet Başvuru Sorgulama yapan vatandaşlar kullandıkları bu yeni uygulamalarla her yıl 20 bin ağacı kesilmekten kurtarırken, ek olarak 125 milyon kaynağında tasarrufa çekilmesine yardımcı olacak.

E- Devlet Sistemine Yeni Uygulamalar Ekleniyor

Sisteme eklenen e-fatura uygulamasında kayıtlı aktif kullanıcı sayısının iki yıl içinde 100 bine ulaşması hedeflenirken, e-defter uygulamasını da hemen hemen 50 bin mükellefin kullanması bekleniyor.

E- Devlet Başvuru Sorgulama yapılan uygulamalara E-Tebligat ve E-yoklama uygulamaları da eklenecek. Bu sayede kaybolan yerine ulaşmayan tebligatlar internet üzerinde online olarak hızlı ve kolayca ulaşılabilir olacak. Bu uygulama sayesinde 100 milyon liranın devlet kasasında kalması planlanıyor. Tebligatlar internet üzerinden gönderildiğinde mikellefin cep telefonuna ve e-mail adresine bununla ilgili bilgilendirme mesajları gelecek. Gelir İdaresi Başkanlığı mükellefin tebligata bakıp bakmadığını görebilecek. E-Tebligat sayesinde tüm gönderimler kayıba uğramadan kayıt altına alınabilecek. E- Devlet Sistemine Yeni Uygulamalar Ekleniyor konusunun bir diğer yeni uygulaması ise E-Yoklama sistemi. Maliye Bakanlığı’ nın mükellefler ve onlarla ilgili olayları kayıtları v e durumları araştırıp, bilgilenmek istediğinde bu sistem kullanılacak. E-yoklama uygulaması da 1 Eylülde aktif olarak kullanılmaya başlanacak.

E- Devlet Başvuru Sorgulama yapılacak E-yoklama uygulamasında kayıt oluşturulması, yoklama fişinin doldurulup yetkililere verilmesi gibi rutin işlemlerin tümü elektronik ortamda internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu e-yoklamalar İnternet Vergi Dairesi sisteminde de görülür halde olacak.

E- Devlet Başvuru Sorgulama yapmak ve uygulamalara göz atmak için BURAYA TIKLAYIN

No Responses to “E- Devlet Sistemine Yeni Uygulamalar Ekleniyor”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>