E-Pasaport Başvuru Sorgulama | E-Pasaport Bilgi ve Randevu

Herkesin bildiği gibi pasaport alınması için çeşitli evraklar gerekmektedir. Hepsinden önce randevu alınması şartı vardır. E-Pasaport Başvuru Sorgulama ile önce randevunuzu alıp daha sonra işleminizi hiç ıra beklemeden kolayca halledebilirsiniz. E-Pasaport Bilgi ve Randevu hakkında bu yazımızda sizleri bilgilendireceğiz.

Pasaport işlemleriniz için bildiğiniz gibi biometrik olarak çekilmiş 2 resme ihtiyacınız vardır. Bunların dışında, kimliğin aslı, parmak izi örneği emniyetten ya da belediyelerden alınabiliyor, defter ve harç ücretinin yatırıldığına dair verilen makbuz gibi evraklarla birlikte E-Pasaport Başvuru Sorgulama yapabilirsiniz. Eğer pasaportunuzun süresi dolmuş ise, uzatabilmek için de aynı şekilde işlem sırasını takip etmeniz yeterli olacaktır.

E-Pasaport Başvuru Sorgulama

E-Pasaport Bilgi ve Randevu konusundan bahsetmek gerekirse; 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren Türkiye’ de E-Pasaport uygulaması yapılmaktadır. Güvenlik ve standartlar açısından çok yarar sağlayan bu uygulama, içerisinde bulunan kişisel pasaport bilgileri dışında, parmak izi, kişinin imzası, fotoğraf gibi biyometrik dediğimiz verilerin saklandığı çipli pasaportlardır. E-Pasaport Başvuru Sorgulama kapsamında bahsetmek gerekirse, e-pasaport konusunda ülke içindeki 81 dahilinde, 366 İlçe Emniyet Müdürlüğü kapsamında 447 başvuru merkezinden her hangi birine başvurularını gerçekleştirebilirler.

E-Pasaport Bilgi ve Randevu için başvurusu tamamlanmış kişilerin pasaportları ülke içinde direk adreslerine ücretsiz olarak postalanmaktadır. Bir diğer husus da E-Pasaport Başvuru Sorgulama yaş sınırı ve refakatçi olmaksızın her birey için düzenlenebilmektedir. Diplomatik türdeki pasaportlar için ülkemiz Dış İşleri Bakanlığına başvurulması gerekmektedir. E-Pasaport Bilgi ve Randevu konusunda pasaportların süreleri şu şekildedir; en az 6 aylık olarak çıkartılabilen pasaportlar, 1-2-3-4-5- yıllık olarak çıkartılabildiği gibi 10 yıllık da çıkartılmaktadır. 18 yaş altındaki kişiler için en fazla 5 yıllık sürelerde çıkartılabiliyor, 18 yaşından büyükler için ise en fazla 10 yıllık olarak düzenlenebilmektedir.

E-Pasaport Başvuru Sorgulama sırasında yatırılmış harç bedelleri makbuzları da isteneceğinden, öncesinde banka yatırmış olmakta fayda vardır. E-Pasaport Harç Bedeli ismiyle yatırılan bu harç bedelleri şu şekildedir;

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
  Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 105,8  TL 82,5  TL 188,3   TL
1 YIL 154,7  TL 82,5  TL 237,2   TL
2 YIL 252,4  TL 82,5  TL 334,9   TL
3 YIL 358,4  TL 82,5  TL 440,9   TL
4 – 10 YIL 505  TL 82,5  TL 587,5   TL

Ve bu harç bedellerinizi aşağıdaki bankalar aracılığı ile yatırabilmektesiniz.

 Akbank  Albaraka Türk Katılım Bankası  Alternatif Bank
 Anadolubank  Bank Asya  Citibank
 Denizbank  BurganBank  Finansbank
 Fortisbank  Garanti Bankası  HSBC Bank
 ING Bank  Kuveyt Türk Katılım Bankası  Şekerbank
 T.C. Ziraat Bankası  Tekstilbank  TurkishBank
 Turkland Bank  Türk Ekonomi Bankası (TEB)  Türkiye Finans Katılım Bankası
 Türkiye Halk Bankası  Türkiye İş Bankası  Türkiye Vakıflar Bankası
 Yapı ve Kredi Bankası

Harç bedeli dekontlarının üzerinde yatıran kişinin Tc. Kimlik numarası, ismi ve soyismi bulunmaktadır. Yatırma işleminden sonra dekontlar değiştirilemez ve üzerine ilave yapılamaz bu yüzden kişi mutlaka E-Pasaport Başvuru Sorgulama için istediği süredeki pasaport ücreti kadar harç yatırmaya dikkat etmelidir.

E-Pasaport Bilgi ve Randevu konusunda başvurular kişiler açısından şahsen yapılmalıdır sizin adınıza kimse gerçekleştiremez. Başvuru işlemi sadece 5-10 dakika sürmektedir. E-Pasaportunuzun başvuru işlemi tamamlandıktan sonra 5-7 iş günü içinde evinize gönderilecektir. İnternet Üzerinden Online başvuruda bulunmak için aşağıdaki buraya tıklayın yazısına tıklayarak açılacak devlet sitesi üzerinden bilgileriniz başvurunuzu gerçekleştirmek için randevu alabilirsiniz.

E-Pasaport Başvuru Sorgulama ve Randevu Almak için BURAYA TIKLAYINIZ

 

No Responses to “E-Pasaport Başvuru Sorgulama | E-Pasaport Bilgi ve Randevu”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>