Evlilikte Devlet Yardımı | Çalışan Kadınların Hakları

Evlilikte Devlet Yardımı ve kişisel olarak Çalışan Kadınların Hakları nelerdir bunları inceleyelim; Evlilik esnasında, bir yerde bordrolu çalışan kadın 3 gün yasal evlilik izin kullanabilir. Çalışan Kadınların hakları arasında bulunan bu izin hakkı için normalde evlilik izninde yasal ödeme yapılan izinlerden değildir fakat, anlaşma yapılmışsa ve işveren kabul etmişse bu 3 günün ücretini ödeyebilir.

 

Evlilikte Devlet Yardımı, farklı şekillerde karşımıza çıkabilir ve yine bu kanunlarda zaman içinde değişiklikler olabilir. Çalışan Kadınların Hakları arasında, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde işinden ayrılıp birikmiş kıdem tazminatını alabilme hakkı vardır.

Evlilikte Devlet Yardımı copy

Farklı konularda Evlilikte Devlet Yardımı aşamalarına değinmek gerekirse; SGK ‘ dan yani ssk, emekli sandığı ve bağ-kur un üçünüde kapsayarak; yetim aylığı alan bir kadın eğer evlenmek isterse, aldığı yetim aylığının çeşitli katlarını çeyiz parası olarak devletten alabilecektir. Bu Çalışan Kadınların Hakları arasında yeri olan bir yardım hakkıdır ve şu şekildedir; eğer ssk ve  bağ-kurdan yetim aylığı alıyorsa aldığı aylığın 24 katını, emekli sandığından yetim aylığı alıyor ise bunun da 12 katını çeyiz parası olarak Evlilikte Devlet Yardımı ve ödeneği olarak alacaktır.

Evlilikte Devlet

 

Yine bu üç kurumdan dul maaşı alan bir kadın evlenmek isterse, kanunen dul aylığı kesilecektir. Yine kurumlar olarak incelemek gerekirse ssk ve bağ-kurdan dul aylığı verilmez ancak, emekli sandığından dul maaşı alan kadınlara, 12 aylık bir tutar olarak Evlilikte Devlet Yardımı kapsamında çeyiz parası ödeneği verilir.

Çalışan Kadınların Hakları evlilik konularında incelendiğinde bu şekildedir. İlerleyen zamanlarda bu üç kurum birleştiği için belki yasalarda değişiklik ve yeni düzenlemelere gidilebilir. Böylece güncel olarak Evlilikte Devlet Yardımı hakkında yeni yazılarla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

No Responses to “Evlilikte Devlet Yardımı | Çalışan Kadınların Hakları”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>