GSS Affı | Genel Sağlık Sigortası

GSS Affı ve Genel Sağlık Sigortasını; incelemek gerekirse bu sistem 2012 Ocak ayında uygulamaya başlanmış bir sistemdir. Ssk, Bağ-kur ve Emekli Sandığına dahil olmayan vatandaşlar bu ismi Genel Sağlık Sigortası olan ve hiçbir sağlık kapsamında bulunmayan kişileri sağlık hizmetinden yararlanması için kapsamına sokan hizmettir. Bunun birlikte sistemde hatalar, aksamalar olunca yanlış borçlanmalar oluşmuştur. Bunları itiraz ile ve doğal borçlanmaları da GSS Affı ile vatandaşlar gerçekleştirebilecektir.

GSS Borcu Affı

Öğrenci vasfında olmayan, 18 yaşını doldurmuş her vatandaş Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunmaktadır. Kişi ilk olarak sisteme başvurmalı, gelir testine girmeli, dönem dönem borçlanmaları var mı yok mu takip etmelidir. Daha sonra eğer borçlanması çıkmışsa bunları dönemsel yapılan GSS Affı uygulamaları ile takip etmeli ve ödeme kolaylığı açısından taksitlendirmelidir.

GSS Affı uygulaması nedir nasıl olur? Bunu açıklamak gerekirse; Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ve borcu olan vatandaşlar için Devletin çıkarttığı bir ödeme kolaylığı ve faiz borçlarının affı yasasıdır. Gss Affı vatandaşlar için kolaylık yaratmayı amaçlayan bir uygulamadır. Genel Sağlık Sigrotası; bu uygulama ile 8,5 milyar civarında bir gelir kazanmayı amaçlamışken, sistemden yalnızca 300 milyon civarı bir gelir edebilmiştir. Geri kalan 8 milyarlık borcu da vatandaşlar zor durumda kalmasın diye almaktan vazgeçmiştir. Genel Sağlık sigortası bünyesinde kayıtlı kişi sayısı 12 milyondur ve bunların 8 milyon kişisinin primleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Geriye kalan 4 milyon kişilik dilimin ise prim borcu GSS Affı ile silinmeyi amaçlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası

GSS Affı düzenlemesinden hangi durumdaki kişiler yararlanabilir onu açıklamak gerekirse; Vatandaşın borçları 1 yıldan uzun sürede ise gecikme faizinin %50 lik kısmı silinebilir ve kalan borcu, 18 ay vade ile 36 aya kadar taksitlendirme işlemini GSS Affı sayesinde getçekleştirebilir. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişinim borcu, 1 yıldan az ise faiz indirimi yapılmaz, sadece taksitlendirme konusunda GSS Affı düzenlemesinden faydalanabilir.

 

One Comment on "GSS Affı | Genel Sağlık Sigortası"

commenter

Güzel paylaşım eline sağlık.Şu anda yeni torba yasa ile aflar açıklandı.gerekli bilgilendirmeyi yaptığınız için teşekkürler.

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>