İşsizlik Başvuru Sorgulama | İşsizlik Takip

Herkese merhaba ülkemizin genel sorunları arasında bulunan işsizlik sorunu, her geçen gün çoğalarak birçok insanı mağdur etmeye devam etmektedir. İşsizlik takip ve başvuru sorgulama bilgilerine ulaşıp bilinçlenmek önemlidir.
İşsizlik maaşı sorgulama ve işssizlik ödeneği ödenmesi gibi işlemler için işten ayrılılan süreden sonra, en geç 1 ay içinde kuruma başvurmak gerekmektedir. Aksi taktirde kişi maaşı alma hakkı kazanamaz. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi, maaşı alacağı süre içerisinde aralıklarla iş ve işçi bulma kurumuna gidip iş başvuru sorgulama işlemlerini kendisine yardımcı olacak bir uzaman eşliğinde gerçekleştirebilir.

işsizlik
İşsizlik ödeneği için en önemli kural çalışanın gün sayısı kritedir. Bu kriter; işten ayrılan kişinin, işten ayrılış tarihinden geriye dönük olarak son 1 yıl içinde 120 gün prim ödemesi yapılmışsa, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemeside mevcut ise kişinin kendi iradesi dışında ve ahlak ve iyi niyet kurallarını ihlali dışında sebepsiz işine son verilmişse, işten ayrılış bildirgesi kurumun başvuru sorgulama yapabilmesi için, eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış ve yukarıda da belirtildiği gibi işten ayrıldıktan 30 gün içinde başvuru talebi yapılmışsa, kişi işssizlk ödeneği almaya hak kazanacaktır.
İşsizlik takip ve başvuru sorgulama işlemleri, belirli sürelerle kısıtlı olduğu için prosedürlerin çok iyi takip edilip, ilgilenilmesi gerekmektedir. Süreçte genelde geriye dönük işlem yapılmamaktadır. İşssizlik maaşınız kendi adınıza bulunduğunuz şehrin merkez postanesine her ayın belirli günlerinde yatacaktır.

işsizlik oranı
Başvuru sorgulama aşaması sonrası hak kazandığınızda her ay kişi kendisi kimliği ile postaneye gidip maaşını çekebilecektir. Maaş hesap planını kişi, kuruma başvuru sorgulama yaptırıp, maaş almaya hak kazandığında çıktı olarak alabilecektir.

No Responses to “İşsizlik Başvuru Sorgulama | İşsizlik Takip”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>