İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama | İstifa eden İşçinin Hakları

İş Kanununun 25. Maddesinde yer alan hükümler gereğince, iş sözleşmesi feshedilip İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama kapsamında ihbar tazminatı almayı hak etmez. Çünkü bu madde de; İşveren haklı nedenlerle fesih etmiştir hükmü bulunmaktadır. Aynı işçi iyi niyet kurallarını çiğneyip, Ahlak kurallarına da uymamışsa bu durumda kıdem tazminatı almaya da hak kazanamayacaktır. İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama uygulaması dolayısıyla 25. Madde kapsamında hükümler işçinin sadece ihbar ve kıdem tazminatı alması hakkını kaybedeceğini göstermektedir.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama

Eğer işçinin; prim, kullanılmamış yıllık izin günü, fazla mesai, ikramiye ya da alınmamış maaş durumları söz konusu ise; 25. Maddenin bu durumda bir hükmü bulunmayacaktır. İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama kapsamında işverini işçiyi haklı ya da haksız bir sebeple işten çıkarmış olsa da işçi bu haklarını almak zorundadır. Aksi taktirde işçi alacakları için, durumu mahkemeye dava ile sevk edebilir veya şikayet yolunu kullanabilir.

İstifa eden İşçinin Hakları

İstifa eden İşçinin Hakları açıklamamız gerekirse; kendi isteği ile sebep gözetmeksizin işten ayrılmış işçi de aynı şekilde varsa; prim, kullanılmamış yıllık izin günü, fazla mesai, ikramiye ya da alınmamış maaş gibi haklarını, işveren işçiye ödemek zorundadır. İstifa eden İşçinin Hakları nettir ve yerine getirilmelidir. Bazı istisnai durumlarda işveren kıdem tazminatını dahi ödemek zorundadır.

No Responses to “İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Başvuru Sorgulama | İstifa eden İşçinin Hakları”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>