Malulen Emekli Olmak | Malulen Emekli Olma Şartları

Her geçen gün düzenlemelere bir yenisi daha ekleniyor ya da düzenlemeler, yasalar üzerinde değişiklikler yapılıyor. Vatandaşlar yeni çıkan yasaları kimi zaman takip etmekte zorlanıyor ve kendilerine fırsat olacak çoğu kanundan haberdar olamıyorlar. Malulen Emekli Olmak durumu da her zaman vatandaşların, çalışanların kafasını kurcalamakta. Bu yasa neredeyse 40 yıldan fazladır yürürlükte, zaman içerisinde değişen kısımları oldu, yine yeni uygulamalarla değişiklikler getirildi.

Malulen Emekli Olma Şartları

Malulen Emekli Olmak isteyen vatandaşlarda yeni düzenlemelerle aranan şartlara bir de; böbrek, karaciğer, kalp nakli yaptıranların aylıklarının kesilmemesi düzenlemesi eklendi. Yeni yasa ile bir gündem konusu da şeker hastası olan vatandaşların da malulen emelilik hakları düzenlemeye alındı. Yeni düzenlemeye göre; kalıtsal hastalığı olanlarında malulen emekli olabilmesi konusu yanı sıra, kronik hastalığı ve organ nakli yaptırılması da emekli olmaya kabul sayılacaklar arasında.

Kanunen Malulen Emekli sayılabilmesi için çalışan vatandaşın iş kazası sebebi ile çalışma durumunun % 60 ‘ ını kaybettiği, sağlık kurumlarınca bunun tespit edilmesi ve kurul tarafından onay verilmesi halinde Malulen Emekli Olmak hakkı kazanır. İş kazası ile karşı karşıya kalmış ve kanuna uygun şekilde ise; vatandaş ikametgahının bulunduğu bölgedeki SGK’ ya yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır. Ayrıca kanunun bir kuralıda 1800 gün yaşlılık, malul ve ölüm sigortları primleri yatmış olmalıdır. Eğer eksik çıkarsa Malulen Emekli Olmak için; hizmet borçlandırılması yapılarak başvurulur fakat bunda da kişi ödemeleri kendi yapmalıdır.

Malulen Emeklilik için Aranan Şartlar

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Günümüzde çalışma şartları daha da zorlaşmış, fakat alınması gereken önlemlerin üzerinde o kadar durulmamaya başlanmıştır. İşverenin hataları yanı sıra, çalışan vatandaşında dikkatli olması ve gereken güvenlik önlemlerini olması gereklidir. Çoğu işveren çalışma yerlerinin güvenliklerini umursamayıp, iş güvenliği, çalışan güvenliğini de hiçe saymaktadır, bu su götürmez bir gerçektir. Her nekadar kanunlar, yasalar aksini idda etse de işverenler hala kaçak işçi çalıştırmaktan, tehlikelere karşı önlem almamaya kadar hatalar yapmaktadır. Duyarlı çalışanların bu hataları görmezden gelmemesi, gerekenlerin yapılması için yetkililere haber vermesi görevi olmalıdır. Malulen Emeklilik Şartları çerçevesinde, kaybedilen çalışma gücü ve buna bağlı uzuv kaybı düzeyine göre çeşitli sosyal güvenlik uygulamaları mevcuttur. Eğer iş kazası çalışan kişinin, belli bir düzeyde uzuv kaybına sebep olmuş ise, çalıştığı yerden yüklü miktarda tazminat alınması ve sgk kanunlarına göre rapor ve bunun gibi uygulamalardan yararlanmasıdır.

Malulen Emeklilik Şartları içinde kişinin işe girdiği ilk zamanlarda malulen her hangi bir rahatsızlığı olmaması, sgk nın yasası çerçevesinde iş kazası sonucu uzuv kaybetme düzeyi % 60 ve üzeri olması temel şartı koşulmuştur. Malulen Emekli Olmak için özür düzeyleri; %40-59 arası, %60-79 arası, ya da %80 ve üzerinde oluşmuş olması gerekmektedir. Bu oranlar göz önüne alınarak, emeklilik yaşı ile beraber, gün sayıları değişimide olacaktır.

Malulen Emeklilik Şartları için, istenilen Başvuru Sorgulama yapılabilmesi adına, SGK il müdürlüklerinden ya da SGK nın kendi sitesinden sorgulattırarak ulaşabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Şartları Değişti

Malulen Emekli Olmak için Müracaatta gerekli Belgeler Nelerdir?

(4a) ve (4b) kapsamında çalışanlar için;

– 1 Adet fotoğraf

– İşten ayrılış belgesi

– Beyan Taahüdü, Tahsis Talep Belgeleri

(4c) Kapsamında Kamu çalışanları için ise;

– Maluliyetin tespit ve onayı için sağlık raporu

– Malulen emekli olmaya yönlendirilmek için emekliye sevk onayı

– Malullük aylığı bağlanabilmesi için eğer çalışmıyorsa şahsen veya vekaleten, eğer görevde ise kurumları aracılığı ile yapılacak başvuru

bunlar gerekmektedir.

Malulen Emekli Olmak

Malullük Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Yapılan kontroller sonucu kişinin malullük durumunun iyilşmesi ve ortadan kalkması durumlarında, kişiler 5510 sayılı kanun içerisinde ya da yurtdışında bir ülkede onların mevzuatında çalışmaya başladıysa maaşları kesilecektir. Kontrol muayeneleri; malullük durumlarında iyileşme ve durumun ortadan kalmasını tespit amaçlı olarak kurumca yapılmaktadır.

Sigortalı olarak bir kurumda çalışmadan önce kişinin bir malullük durumu var ise;

Bu şekilde bir özrü bulunan vatandaşlara malullük aylığı bağlanmayacaktır. Çünkü, çalışmaya başlamadan önce oluşmuş bir durumu vardır. Fakat kanuna göre bu sigortalı kişiler erken emeklilikten yararlanabilirler. Bunun şartları ise; 15 yıl kadar sigortalı olarak bulunmak ve en az 3960 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş olmak şartıyla emekli olabilirler. Ve kendilerine özel durum yaşlılık aylığı bağlanır.

3 Comments on "Malulen Emekli Olmak | Malulen Emekli Olma Şartları"

commenter
Sabri Özkaya | Ekim 27th, 2014 at 12:25

Bilgilendirici paylaşımınızdan dolayı teşekkürler

commenter

1966 Doğumluyum 12 yıldan beri kronik astım hastasıyım, 2300 prim günüm var malulen emekli olabilirmiyim tşk.

commenter
Mithat Aksoy | Ekim 27th, 2014 at 12:39

%87 raporum var prim günümde ödendi doldu ama red edildi 1966 doğumluyum

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>