Orta Öğretim Başarı Puanı Hesaplama

Orta Öğretimde mezuniyet başarı puanları üniversite sınavından alacağınız puana eklenecek ve seçeceğiniz bölüm için girme şansınızı yükseltecek bir kıstasdır.

Bu durumda Orta Öğretim Başarı Paunı Hesaplama konusu önem taşımaktadır. Öğrencilerin okul puanıda dediği bu pan türü özel bir formülle hesaplanmaktadır. YGS Sınavı nın yapılmasına çok az kaldığı bu günlerde tüm öğrenciler için Orta Öğretim Başa Puanı da önemlidir. Türkiye genelinde yapılacak hesaplama bazında 100 puan üzerinden hesaplanacak orta öğretim bitirme puanları 5 ile çarpılarak, Orta Öğretim Başarı Puanı elde edilebilecek. Bir öğrencinin diploma notu 50 ninn altıysa, başarı puanı da 50 olarak geçecek. Ancak 50 nin üzerinde olan diploma notları için 250, 100 ün üzerinde olan diploma notları için ise 500 şeklinde Orta Öğretim Başarı Puanı hesaplanacaktır.

orta öğretim başarı puanı hesplama

Bu şekilde hesaplanmış olan öğrencinin başarı puanları, sınavdan alacağı puana ilave edilirken, Orta Öğretim Başarı Puanı olarak hesaplanan puanın yüzde 12 si alınarak eklenecektir. Meslek liseleri için durum artık aynı olacaktır. 2013 yılından itibaren geçerli olarak yerleşen öğrenciler için katsayı yüzde 12 devam edereken, 2012 öncesi yerleşemler için ilave olarak 0,06 ek katsayı uygulanacaktır.

Orta Öğretim Başarı Puanı Sorgulama yapabilmek için sayfanın altındaki buraya tıklayın yazısı ile açılacak sayfadan ayrıntılı şekilde hesaplamaları inceleyebilirsiniz. Öğrenci Seçme ve Yerleştirmeye yardımcı olarak alınan Orta Öğretim Başarı Puanlarının iki şekilde hesaplandığı ayrıntılı anlatımı inceleyebilirsiniz.

Orta Öğretim Başarı Puanı Hesaplama için BURAYA tıklayın

No Responses to “Orta Öğretim Başarı Puanı Hesaplama”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>