Sgk Taban Fiyat Uygulaması | Başvuru Sorgulama

Sgk 3 Eylül’ de bir duyurusunda artık bazı ilaç gruplarında taban fiyat uygulaması başlatacağını belirtmiş, bu uygulamanın 1 ekim 2014’ ten itibaren geçerli olacağını bildirmişti. Sgk Taban Fiyat Uygulaması geçtiğimiz günlerde başlamış bulunmaktadır. İnternet üzerinden, duyurulardan, Başvuru Sorgulama yaparak bilgilere ulaşan vatandaşlar bu yeni çıkan uygulamadan malesef pek memnun kalmayacaklar.

Sgk Taban Fiyat Uygulaması

Sgk Taban Fiyat Uygulaması dediğimiz bu uygulamayı anlamak için öncelikle, taban fiyat nedir bunu bilmemiz gerekir. Taban Fiyat: Aynı ilaç gruplarından en ucuz olan fiyatın baz alınması olayıdır. Üzerinde kalan ilaçlar içinde fiyat farkı uygulanacak demektir. Başvuru Sorgulama sitemizden bu konudaki tüm bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse; Kurum mesela Pantroprazol grubu için “şu kadar TL’ sini” ben karşılarım gerisine karışmam diyecek yani kalan kısmı da halk ödeyecek kurum fiyatı kendi belirleyecek, ilaçlara zam dahi gelse fiyat farkları daha da artmış olacak.

Bu durumdan mağdur olan halkın yanı sıra, bir mağdur da malesef eczacılar olmaktadır. Eczacı odası duyuru olarak halka; “İlaç alırken ödediğiniz fiyat farkları, %20 ila %120 oranında arttırılmıştır. Bu uygulamanın sorumlusu eczacı değildir.”  Şeklinde bilgilendirmeler yapmaktadır. Sgk Taban Fiyat uygulaması mağdurları tabiki bu uygulama da ilk ilaç aldıkları yer eczane oldukları için eczacılara tepki gösterebilirler fakat bilinmektedir ki uygulamayı sgk başlatmıştır.

Sgk Taban Fiyat

Sgk Taban Fiyat uygulaması ilk olarak 15 etken ile başlayacak olup, ilerki uygulamalarda tüm ilaç türlerini kapsayacak. Başvuru Sorgulama olarak belirtmek isteriz ki; Şuan ki ilk uygulanan ilaç grupları: Mide, Antibiyotik, Kalp, Tansiyon, Hepatit B, Astım gibi türler için artık halk daha çok ilaç farkı ödeyecek. Sonuç olarak hangi tür ilaç yazılsa da Sgk nın belirttiği taban fiyat sonucu her ilaca fiyat farkı çıkacak.

Sağık Bakanlığı “Taban Birim Fiyat Uygulaması” için “Ne yapacağımızı bilmiyoruz” şeklinde düşünüyorlar. Başvuru Sorgulama için öneriyoruz ki: Sgk Taban Fiyat Uygulaması na karşın olarak en önemli kavramlardan biri olan sağlık için; vatandaşın istediği ve tedavisine ihtiyacı olduğu ilaçlara zorlanmadan ulaşabilmesi ve alım gücüne eşdeğer olması en doğal hakkıdır. Bunu oluşturabilmek ve sağlayabilmek ise Sağlık Bakanlığı’ nın görevi olmalıdır.

Başvuru Sorgulama olarak; Vatandaşlarımızın 1 Ekimden itibaren uygulanmaya başlayan, Sgk Taban Fiyat Uygulaması için duyarlı olmalarını ve bunu “ALO 170” hattını arayarak göstermelerini dileriz.

No Responses to “Sgk Taban Fiyat Uygulaması | Başvuru Sorgulama”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>