Trafik Sigortasında Prim İadesi İle İlgili Son Durum

Trafik Sigortasında Prim İadesi İle İlgili Son Durum

Türkiye Sigorta Birliği, Trafik Sigortasında Prim İadesi Başvuru Sorgulama konusu, tüm trafik sigortası poliçe sahiplerini değil, 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren hasar geçmişinin tespit edilememesi nedeniyle doğru basamaktan poliçe düzenlenemeyen poliçe sahiplerini ilgilendirdiğini açıkladı.

Trafik Sigortasında Prim İadesi İle İlgili Son Durum

Türkiye Sigorta Birliği, son dönemde trafik sigortası primlerinden yapılacak iadelere ilişkin basın organlarında yer alan haberler üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada, sigorta şirketleri zorunlu trafik sigortasında sigortalı tarafından ibraz edilen belgelerle ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi‘ nden alacağı hasar durum belgesine bağlı olarak sigorta sözleşmesine uygulanacak indirim ve artırım oranlarının belirlendiği belirtilerek, “Bu kapsamda tüm şirketlerin geçmiş dönemde düzenlenmiş poliçeleri sorgulamalarını sağlayan bilgi işlem alt yapısı kurulmuştur.

“EK PRİM TAHSİL EDİLMEYECEK”

Yapılan çalışma sonucunda satış veya sair sebeplerle iptal edilmiş poliçenin varlığının sigorta şirketince tespit edilememesi nedeniyle prime uygulanacak indirim ve artırım oranlarının saptanamadığı poliçeler tespit edilmiştir. Türkiye Sigorta Birliği bu süreçte Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketleri ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi arasında koordinasyonu sağlayarak sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için gerekli aksiyonları almıştır. Prim İadeleri Başvuru Sorgulama yapılmasına ilişkin süreç Hazine Müsteşarlığı’ nın yayımlamış olduğu genelge ile belirlenmiştir. Süreçte sigorta şirketlerince hasar geçmişi nedeniyle ek prim uygulanması gereken işletenlerden ek prim tahsil edilmeyecektir. Genelge hükümleri çerçevesinde;

– Prim iadesi yapılacak hasarsızlık indirimine konu poliçeler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi‘ nce belirlenerek poliçeyi düzenleyen sigorta şirketine bildirilmiştir. Kişi başına iade edilecek tutar poliçe primi ve bulunulan basamağa göre farklılık arz etmektedir.

– Sigorta şirketleri ilgili dönem tarifelerine göre iade rakamlarını belirleyerek Ağustos ayı itibariyle sigorta ettirenin IBAN bilgisi aracılığıyla hesabına ya da sigorta ettirene ait olduğunun ispat edilmesi kaydıyla kredi kartına yapacaktır.

Trafik Sigortasında Prim İadesi İle İlgili Son Durum

Söz konusu uygulama tüm trafik sigortası poliçe sahiplerini değil 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren hasar geçmişinin tespit edilememesi nedeniyle doğru basamaktan poliçe düzenlenemeyen poliçe sahiplerini ilgilendirmektedir. Bu kapsamdaki hak sahipleri Ağustos ayı başından itibaren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi‘ nin www.sbm.org.tr web adresinden Başvuru Sorgulama yapabilirsiniz” denildi.

KAYNAK:İHA

No Responses to “Trafik Sigortasında Prim İadesi İle İlgili Son Durum”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>