Vergi, Prim Borcu Affı | Torba Yasa Uygulaması | Vergi – Prim Affı Başvuruları

Herkesin içinden neler çıkacak diye beklediği Torba Yasa Uygulaması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eylül ayında onaylanmıştı.

Buna istinaden, açıklanan Vergi, Prim Borcu Affı konularını etraflıca ele almak ve soru işaretlerini kaldırmak gerekmektedir. Maliyenin ve Sgk nın vergi, ceza, prim alacakları 100 milyar lirayı bulmuş durumda. Bu neden devlet bu af yasası sayesinde ödemeleri düzenlemiş olacak ve bundan iyi bir gelir  elde edebilecek. Vergi, Prim Borcu Affı uygulamasında, anapara sabit kalacak fakat faizler ve gecikme zamları için “kısmi af” denilen uygulama ile borçlar 36 aya kadar taksitlendirmek suretiyle ödeme kolaylığı sağlayacak bir düzenlemedir.

Torba Yasa Uygulaması

Vergi, Prim Borcu Affı Şartları Nelerdir?

İlk olarak belirtmek gerekirse anaparaya af yok sadece Vergi Borçları ile Bağ-Kur ve Ssk Prim borçlarına göre uygulama yapılacak

-Gecikme zamları ve faziler silinecek. Ancak, Yurtçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranı göz önünde bulundurularak tekrar hesaplanacak.

Vergi, Prim Borcu Affı uygulamasında; özellikle vergi cezaları için af olmadığını belirtmeliyiz. Vergi aslına bağlı olmayan cezalara % 50 indirim bulunmakta. Fakat bu indiriminde uygulanabilmesi için, kalan % 50 lik dilimin Torba Yasa Uygulaması içerisinde belirtilen sürede ödenmesi gerekmektedir.

-Sgk kapsamındaki idari para cezaları için ise, 11 Eylül 2014 tarihinden beri ödenmemiş olan cezaların asıllarının % 50 si silinecektir. Bunun içinde yine kalan % 50 lik kısım Torba Yasa Uygulaması içinde belirtilen sürede ödenmesi gerekecektir.

Vergi – Prim Affı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

Uygulamanın başvuru zamanı Ekim ayında başladı.

Vergi Borcu Affı uygulaması için, Kasım ayına kadar, Prim Borcu Affı için ise Aralık sonuna kadar başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İlk Taksit ödemeleri için başlangıç süresi ise Vergi Borcu için, Aralık ayında. Sgk Borçları için ise Ocak ayında yapılacak. Sonrasındaki taksitler 2 ay ara ile en çok 18 taksit ile 36 aya yayılacak şekilde ödenecektir.

Vergi Borcu Affı

Vergi, Prim Borcu Affı Kapsamında Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?

Vergi Borçları için söylemek gerekirse asıl borçta indirim yapılmamaktadır.

-Biriken gecikme zamları ve bunların cezaları silinmekte. Fakat enflasyon oranında faiz hesaplandığı için, 2/3 ü ortadan kalmış oluyor. Sistem size hesaplama çıkarttığında göreceğiniz gibi faziler gittiğinde görünen net borcunuz ödeyeceğiniz miktar olmayacak, ona tekrar bir Yi-ÜFE faiz uygulaması eklenecektir.

Vergi, Prim Borcu Affı kapsamında ödemeler 2 ay aralar ile, 12, 18, 24, 36 aya kadar şeklinde uzatılıp gerçekleştirilebiliyor.

-Tüm taksitlendirmeleri alacak toplamlarının üzerine, %5 faiz eklemesi yapılıyor yani borcunuzu 36 aya kadar vadelendirdiyseniz %15 faiz eklentisiyle karşılacaksınız.

-Seçtiğiniz vade süresinden daha sonra vazgeçip daha kısa sürede ödemeye karar verdiyseniz, ödeyeceğiniz tutar ilgili katsayıya göre yeniden düzenlenecektir.

GSS Borç Sorgulama

Bağımsız Çalışan Emekliler için Sosyal Güvenlik Destek Primi Kolaylığı

Emekli, malullük ya da yaşlılık maaşı bağlandıktan sonra 4/b kapsamında Bağ-Kur çalışanı sayılmayı gerektiren;

-Kendi ismine ya da birisi ile ortak olarak şirket kuranlar,

-Limited şirketlerde ortaklık ilişkisine başlayanlar,

-Anonim şirketler için ise, yönetim kurulunda üye olupta, emekli maaşını kestirmeyenler, emekli maaşının belirli bir kısmını

  • Ekim – Aralık 2008 yıllarında % 12’ si
  • 2009’ da % 13 ‘ ü
  • 2010’ da % 14’ ü
  • 2011’ den beri % 15’ i

Ölçülerinde sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekmektedir.

Önceki yıllarda ödemelerini yapmayanlar Torba Yasa Uygulaması kapsamında yararlanabilmektedirler. Yine anapara borçları sabit kalacak ve diğer borçları enflasyona göre hesaplanarak aynı şekilde 36 aya kadar Vergi, Prim Borcu Affı konusunda ödeme kolaylığı sağlanacak.

Vergi Borcunu öğrenmek için BURAYA TILAYINIZ

SGK Prim Borcunu Sorgulamak için BURAYA TIKLAYINIZ

5 Comments on "Vergi, Prim Borcu Affı | Torba Yasa Uygulaması | Vergi – Prim Affı Başvuruları"

commenter

güzel bir imkan olmuş

commenter

bağ kur borçları için banka kredi veriyormu

commenter

hacizler konusundada paylaşım yaparsanız iyi olur

commenter

Bilgilendirici yazı teşkkürler

commenter
Necla Gürtop | Ekim 29th, 2014 at 00:12

sanırım bu aflar son kez olanlarmış öyle bir açıklama yapıldı diye biliyorum eğer öyleyse iyi değerlendirmek lazım.

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>