YGS Sınavı Puan Hesaplama

YGS Sınavı 2010 yılından beri ülkemizde yapılmaya başlanan daha öncesinde Öss sınavı ismiyle tek sınav şeklinde öğrencileri değerlendiren, Yükseköğretim Kurumu nun uyguladığı bir sınavdır. Tek sınavdan çoklu sınava geçiş dönemi bazı adaylar için hoşnut edici iken, bazı adaylar için daha kafa karıştırıcı ve yoğun çalışmalar gerektiren bir hal almıştır.

Yükseköğretim Geçiş Sınavı açılımlı YGS Sınavına giren adayların aldığı puan ilk kademe puanlarıdır, Sınav öncesinde adaylar bir takım YGS Sınavı Puan Hesaplama yollarına internet üzerinden online olarak başvurmaktadırlar. Çünkü bildiğiniz gibi ilk kademe sayılan YGS Sınavından yeteri kadar puan alınmadığı taktirde malesef ikinci aşama olan LYS Sınavlarına giriş şansı da kayboluyor. Bunu dikkate alarak sınav öncesinde yapacağınız YGS Sınavı Puan Hesaplamalar da dahil olarak, LYS Sınavlarına katılabilmek için ne kadar puan almanız gerektiğini geçen günkü yazımızda tüm ayrıntısıyla anlatmıştık BURADAN göz atabilirsiniz.

YGS Sınavı Puan Hesaplama

Artık az günler kalmış olan YGS Sınavı öncesi öğrenciler son hazırlık amaçlı tesler çözmekte ve puanlarını kontrol etmekteler.

Puanlar açısından değerlendirirsek YGS Sınav Sonucunu taban puan konusunda 3 e ayırabiliriz. Her ders türündeki puanlar 100 ile 500 arası olarak en küçükten, en büyüğe puan şeklinde hesaplanmada kullanılacaktır. Bu durumda 1. Taban puanı alacak üniversite öğrenci adayları için, Açıköğretim Fakültesine girebilme ve Önlisans Bölümlerinde tercih yapabilme hakkını kazanmıştır diyebiliriz. 2. Taban puanı alacak üniversite öğrenci adayları için, LYS Sınavları olan ikinci kademedik sınavlara katılabilme yollarının açıldığını söyleyebiliriz. 3. Taban puanı alacak üniversite öğrenci adaylar için ise; Sadece birinci aşama YGS Sınavı puanları ile öğrenci alan lisans bölümlerine girebilmek hakkı doğmuş olacaktır. Söz konusu olan taban puanlar ise Yükseköğretim Kurumu tarafından öğrencilere duyurulacaktır.

Sınav öncesi stresinizi yenmek ve yeni yıllara ait çeşitli YGS Deneme Testleri çözüp, kendinizi değerlendirmek isterseniz sayfamızın altında yer alan buradan yazısına tıklayıp, açılacak sayfada dilediğiniz derse ait deneme testlerini bulabilir ve çözebilirsiniz.

YGS Deneme Sınavlarına BURADAN ulaşabilirsiniz

No Responses to “YGS Sınavı Puan Hesaplama”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>