YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları

YGS Sınavına konu olan dersler hakkında sınavda çıkacak konulara göre bazı püf noktaları bulunmaktadır. Sınava girecek öğrenciler bu püf noktalarını dikkate alarak çözümleyecekleri sorularda daha fazla başarı elde edebilirler. Çünkü bu püf noktaları hem pratiklik kazandıracaktır hem de fazladan sürede tassaruf edilebilmesini sağlayacaktır.

YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları başlıklı yazımızdan da anlayacağınız gibi Tarih dersine nasıl çalışmalısınız ve tarih dersinde karşılaşabileceğiniz genel püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

YGS Sınavı Tarih Dersinde; okuması zahmetli ve uzun süren, okuma anında baştan başlamamak adına konsantrenizi asla bozmamanız gerekecek paragraf soruları için, sorunun cevabının paragrafın içinde bulunduğunu ve dikkat ederek okumanız gerektiğiniz unutmayın. Ve aynı zamanda tekrar bir paragraf sorusunun içinde; site, şehir devleti gibi yer ibareleri yazıyorsa, bunun siyasi birlik olmadığı sonucunu çıkartabilirsiniz.

Tarih Sorularında bazı kalıplaşmış olayların önemi büyüktür ve çoğu zaman bunlar sorunun püf noktası da olabilirler. Mesela; “Meşrutiyet”, “Kavimler Göçü” ya da “Antlaşma” bu kalıplaşmış kavramların ne anlama geldiği hakkında bilginiz olmadığı taktirde soruyu çözmeniz zorlaşabilir. Bu yüzden özellikle ezbersel çalışmadan çok sindirerek mantıklı bir şekilde anlayarak çalışmakta fayda vardır. YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları konusunda son öne çıkan ÖSYS güncellemeleri ve yeni değişikliklerden sonra LYS Sınavı tarih sorularının daha çok bilgi dağarcığına dayandığını, YGS Sınavı tarih sorularının ise nispeten biraz daha yorumlamaya dönelik olarak bu konuda ağırlıklı olduğunu da unutmayın. Yorum soruları dışındaki belirli bir bilgi birikimine ihtiyaç duyan tarih sorularında ise, yorum yapmamalı eğer kesin olan cevap hakkında bilginiz var ise cevaplamalısınız.

YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları

Bir puzzle çözmekle eş değer olan tarih sorularına hakim olabilmek için en iyi yapabileceğiniz şeylerden biri elinizden geldiğince deneme sınavı çözmek olacaktır. Çünkü mantığını tamamen kavrayıp, taşları yerie oturtmak için çok soru çözerek bu hakimiyeti oluşturabilirsiniz.

Soru içinde size bilgiler, kavramlar verilmişse, soruyu kesinlikle bunlardan yola çıkarak paralel şekilde çözmeye gidin, hemen kafanızdaki bilgi birikimine göre hızlıca çözmeyin. Eğer bu saydıklarımızdan hiç biri verilmemişse önce şıklara iyice göz gezdirin çünkü sorunun soruluş amacını anlayarak şıklardan yola çıkıp, çözebilirsiniz.

Son olarak YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları konusunda daha basite indirgeyerek genel anlamda yardım edecek püf noktalarına odaklanabilirsiniz. Örneğin; ilk konulardan gelecek sorular için diyebiliriz ki, o uygarlıkta mezar yapısı ev gibi inşa edildiyse ve ölen kişiler tüm eşyalarıyla gömülüyorlarsa bu uygarlığın ahiret inancı olduğunu gösterir. Uygarlık dokumacılık ile uğraşıyorsa halı ve kilim üretiyorsa aklınıza gelsin ki kesin hayvancılıkla da uğraşıyordur, çünkü yünlerden ip üretmesi gerekecek. Çoğu resim yazısı dediğimiz hiyeroglif benzeri yazılar kullanan toplumun Mısır Uygarlığından etkilendiğini unutmayın. İlk çağ da kesin bir şekilde bilin ki eşitlik ilkesi yoktur ve hiçbirşey eşit değildir. Kültürel bir asimilasyona yani bozulmaya uğrayacaklarından korkan Türklerin, birçok defa Çinlileri yenilgiye uğratmasına karşın onların topraklarına yerleşmemesinin başlıca sebebidir.

Türk İslam Devletleri içerisinde ikiye ayrılmış bir hukuk sistemi bulunmaktadır. Bunu şöyle açıklayabilirsiz; Şeri Hukuk dediğimiz hukuk islam kökenli bir hukuktur ve hiçbir zaman hukuk birliği yaşanmaz, diğeri ise Örfi Hukuk denilen örf adet, gelenek, göreneklere bağlı yapılaşmış bir hukuk sistemidir, İki türde de laiklik ve eşitliğe yer yoktur.

Ortaçağ da ise toprak çok önemliydi. Ticaret nispeten az olduğu için kişiler topraklara değer veriyordu. Ortaçağ Avrupası nda zenginliğin topraklarla ölçüldüğünü unutmayın. Son olarak Kağıt ve akabininde matbaanın Avrupa ya gitmesi ile kültürel gelişme yaşanmış ve Rönesans Reformu gerçekleşmiştir. Barut icadının Avrupa ya gitmesi ile siyasi konuda köklü bir değişiklik yaşanmış, Derebeylik dediğimiz feodalite sistemi yıkılmış ve yerine Krallık sistemi gelmiştir. Pusulanın icadı ise coğrafi keşiflere öncülük ettiği için, ülkelerin ekonomik gelişim ve değişim sürecine etki etmiştir.

No Responses to “YGS Sınavı Tarih Dersi Hakkında Püf Noktaları”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>