Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber

Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber; Hazine Müsteşarlığı’ nın “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar” başlıklı bir tebliği resmi gazetede yayınlamasıyla gerçekleşti.

 Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber

Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber

Daha önceki tebliğde trafık sigortasındaki bütün riskin sürücülere yüklendiği madde “trafik kuralı ihlali” konusunda Başvuru Sorgulama aşamasında tüm tazminatın sürücüye “rücu edilmesi” kısmı “b) Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ‘ağır kusur ile ihlali’ sonucunda meydana gelmiş ise…” şeklinde değiştirildi.

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, konuşma yaparak son zamanlarda gerçekleşen tüm riskin sürücülere yüklendiği bir zorunlu trafik sigortasının;

“Yüksek zamların yanında, sigorta şirketleri ödemiş oldukları hasar bedelleri ve tazminatları kazaya karışan kusurlu sürücüden tahsil edebilecekler. Kazaların neredeyse tamamına yakınının trafik kural ihlali ile oluştuğu biliniyor. Yapılan değişiklikteki ‘veya trafik kural ihlali sonucunda meydana gelmiş ise’ ibaresi sigorta şirketlerine rücu hakkı tanıyarak trafik kazalarında oluşan hasarların büyük bölümünün kusurlu sürücüden tahsil edilmesine imkan tanıyor. Bu düzenleme yürürlükteyken sigorta şirketleri alkollü, ehliyetsiz, kasıtlı veya ağır kusurlu sürücüler dışında, basit kural ihlali nedeniyle oluşan kazalarda yüklendikleri riski de sürücüye rücu ederek geri alabilecekler. Üstendikleri riskin büyük bölümünü sürücülere yüklemiş olan sigorta sektörünün trafik sigorta poliçelerine yapmış oldukları fahiş zam sigorta şirketlerinin kendilerini çift yönden güvenceye aldıklarını gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber

Bu durumda o madde değiştirilene kadar durmayacaklarını hatta yargıya dahi taşıyacaklarını belirtti.

Yaptırımın tüm sürücüler değil hatalı olan sürücülere yansıtması gerektiği açıktır ve bunun uygulanabilir olması da üst süte gelen sigorta şirketi zamlarında ve prim artışlarında bir nebze rahatlama sağlayabilir Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber gerçekleşebilir.

No Responses to “Zorunlu Trafik Sigortasında İyi Haber”

Yorum Yazın

Adınız:
Email:
Website:
Yorumunuz:
XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>